Kolektory słoneczne Buderus

Energia słoneczna do podgrzewania wody

Zasada działania instalacji słonecznej: promienie słoneczne ogrzewają kolektory (1), a następnie przekazują ciepło za pośrednictwem płynu solarnego. Gdy temperatura w kolektorze przekroczy temperaturę w zasobniku, pompa cyrkulacyjna w stacji solarnej transportuje (2) ogrzany płyn solarny przez instalacje rurowe do zasobnika c.w.u. (3). Wymiennik ciepła w zasobniku oddaje ciepło wodzie użytkowej. W ten sposób można brać gorący prysznic nawet w pochmurne dni, ponieważ ogrzewanie jest wspomagane przez np. kocioł kondesacyjny (4). Kolektory słoneczne o powierzchni od ok. 4 do 6 m² pokrywają do 60% zapotrzebowania na energię niezbędną do przygotowania c.w.u. w domu jednorodzinnym. W przypadku powierzchni kolektorów wynoszącej ok. 10 m2 oraz zasobnika typu kombi możliwe jest także nawet wspomaganie ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych za pomocą energii słonecznej. Przy tym komfort cieplny jest zawsze zagwarantowany.

Układ solarno - kotłowy

Układ solarno – kotłowy do przygotowania ciepłej wody użytkowej

 

Wykres pracy kolektorów słonecznych

Buderus Logasol – linia kolektorów słonecznych

Próżniowe kolektory słoneczne Logasol SKR

Kolektor słoneczny Buderus Logasol SKR

Próżniowy kolektor słoneczny Logasol SKR

Wysokowydajne kolektory mają decydujące zalety: zapobiegają emisji CO2 oraz dostarczają szczególnie korzystną pod względem kosztów energię. To idealne warunki wstępne dla dostawy ciepła grzewczego oprócz ciepłej wody użytkowej. Kolektor próżniowy Logasol SKR jest tak skuteczny, że nawet w zimne i mało słoneczne dni jest w stanie wprowadzać ciepło do instalacji grzewczej. Umożliwia to doskonała izolacja cieplna rur próżniowych, która o każdej porze roku gwarantuje wysoki współczynnik sprawności. Z tego powodu kolektor Logasol SKR jest szczególnie dobrze przystosowany do wspomagania ogrzewania. W zależności od zapotrzebowania na ciepło, gotowe do montażu moduły z sześcioma rurami próżniowymi można elastycznie przyłączyć do pól kolektorów o innym rozmiarze. Można je w prosty sposób dopasować do zasobników o różnym rozmiarze lub warunków budowlanych na miejscu – na dachu skośnym, płaskim lub pionowo na fasadzie!

Kolektory rurowe Buderus działają na zasadzie termosu– dwie włożone w siebie szklane rurki są stopione ze sobą na końcach. Specjalnie uformowane lustra za nimi skupiają promienie słoneczne i odbijają je w kierunku absorbera, który znajduje się w środowisku próżniowym na wewnętrznej szklanej rurce. W ten sposób absorber jest także optymalnie chroniony przed wpływem warunków pogodowych. Przyległy profil przewodzący ciepło jest połączony z siecią rurek i przekazuje pozyskane ciepło do płynu solarnego, który transportuje je dalej do zasobnika c.w.u.

Płytowe kolektory słoneczne Logasol SKT 1.0

Kolektor słoneczny Buderus Logasol SKT 1.0

Płytowy kolektor słoneczny Logasol SKT 1.0

Kolektor Logasol SKT1.0 to wysokowydajna technika wykonania wykorzystująca innowacyjną technologię zgrzewania ultradźwiękowego Omega. Maksymalne uzyskiwanie energii słonecznej przez cały okres eksploatacji kolektora słonecznego to właśnie kwestia zastosowania odpowiedniej techniki.

Wyjątkowo duża powierzchnia kolektora Logasol SKT1.0 wynosząca 2,43 m2 sprawia, że optymalne jest przekazywanie ciepła potrzebne do przygotowania c.w.u. i c.o. Sprawia ona także, że ten model kolektora jestem jednym z największych oferowanych na rynku. Jest także liderem w zakresie efektywności, m.in. dzięki absorberowi z aluminium, który zapewnia wyjątkową wydajność i to przy małej wadze urządzenia.

Zgrzewanie ultradźwiękowe w technologii Omega
Drobna zmiana w obróbce materiału może mieć wielkie znaczenie, widać to na przykładzie kolektora Logasol SKT1.0: meander podwójny jest połączony z absorberem całopowierzchniowym za pomocą zgrzewania ultradźwiękowego w technologii Omega. Zalety – spoiny są niewidoczne, a powierzchnia styku do przekazywania ciepła ulega zwiększeniu, co tym samym zwiększa ilość uzyskanej energii słonecznej. Ponadto materiał wyróżnia się optymalnym zachowaniem przy rozszerzaniu cieplnym.

Płytowe kolektory słoneczne Logasol SKN 4.0

Kolektor słoneczny Buderus Logasol SKN4.0

Płytowy kolektor słoneczny Logasol SKN 4.0

Rama i tylna ściana kolektora Logasol SKN4.0 mają formę wanny ze wzmocnionego włóknem szklanym tworzywa sztucznego. Z nią sklejona jest wysokiej jakości powłoka kolektora z solarnego trwałego szkła. Dzięki temu konstrukcja jest lekka, lecz mimo to bardzo trwała i wytrzymała. Kolejną zaletą jest harfa rurowa z miedzi oraz blacha absorbera z aluminium, które zostały zgrzane ze sobą ultradźwiękowo w sposób trwały i solidny. Absorber harfowy oraz niskie straty ciśnienia sprawiają, że kolektor płaski jest szczególnie wszechstronny. Możliwe są różne warianty ułożenia na dachach spadzistych i płaskich lub na fasadzie. Dzięki temu w bardzo prosty sposób można wykorzystać nawet mniejsze lub podzielone powierzchnie dachowe.

Płytowe kolektory słoneczne Logasol CKN 2.0

Kolektory słoneczne Buderus Logasol CKN2.0

Płytowe kolektory Logasol CKN2.0

Płaskie kolektory Logasol CKN2.0 to idealne urządzenia dla osób, które dopiero wkraczają w technologię słoneczną, ale nie chcą przy tym zrezygnować z niezawodności i jakości, jakie zawsze gwarantuje Buderus. Solidna, lekka i trwała konstrukcja wykonana jest z dbałością o szczegóły – jest to jednocześnie dobra podstawa dla wydajności kolektora.

Kolektory Logasol CKN2.0 charakteryzują się wyjątkowo atrakcyjnym stosunkiem ceny do wydajności i zastosowaniem nowoczesnych oraz sprawdzonych rozwiązań technologicznych. Miedziana płyta pokryta wysokoselektywnym absorberem, który praktycznie w całości pochłania padające promieniowanie słoneczne, jak również jednowarstwowe szkło słoneczne o wysokiej przepuszczalności promieniowania słonecznego zapewniają większą wydajność kolektora. Rama Logasol CKN2.0 wykonana jest z aluminium co sprawia, że jest on lekki, trwały, odporny na korozję i warunki pogodowe. Dzięki zaawansowanej technice łączenia poszczególnych elementów, montaż kolektora jest tak łatwy, jak w przypadku innych produktów marki Buderus.

Udostępnij

Leave a comment